Laserowa operacja prostaty

Bezpieczna laserowa operacja prostaty

Przerost prostaty (gruczołu krokowego, stercza) jest u mężczyzn jedną z najczęstszych przyczyn problemów w oddawaniu moczu. Łagodny rozrost stercza dotyka około 70% mężczyzn powyżej 60 roku życia. Jest to łagodny guz prowadzący do zaciśnięcia cewki sterczowej, w wyniku czego mężczyzna ma zaburzenia w oddawaniu moczu. Pierwsze objawy prostaty to częste oddawanie moczu, które później przechodzą do narastania trudności w oddawaniu moczu, aż do całkowitego jego całkowitego zatrzymania. Chory może wymagać leczenia operacyjnego. Obecnie najbardziej bezpiecznym zabiegowym sposobem leczenia jest laserowa operacja prostaty.

Laser potasowo-tytanowo-fosforanowy

Do tego typu operacji stosuje się laser potasowo-tytanowo-fosforanowy (KTP), popularnie nazywany laserem zielonym. Operacja prostaty laserem zielonym ma szereg zalet w porównaniu z innymi sposobami leczenia. Są to m.in. mała inwazyjność zabiegu, niewielkie ryzyko krwawienia śródoperacyjnego i powikłań pooperacyjnych oraz jednodniowy pobyt chorego w szpitalu, który wychodzi do domu bez cewnika. Nie sposób pominąć  najważniejszej zalety, jakie ma leczenie prostaty laserem. Jest to zmniejszenie ryzyka zaburzenia czynności seksualnych (erekcji), nietrzymania moczu czy wytrysku wsteczny.

Szybko i mało inwazyjnie

Operacja prostaty laserem odbywa się bez utraty krwi, dzięki czemu zabieg jest bezkrwawy, precyzyjny i bez powikłań. Ważne zatem jest, że może odbywać się u chorych, którzy mają obniżoną krzepliwość krwi. Laserowe usuwanie prostaty wykonywane jest w znieczuleniu. Natomiast pacjent udaje się do domu w dniu wykonania zabiegu w ciągu kilkunastu godzin. W związku z tym, że zabieg jest mało inwazyjny i eliminuje ryzyko wystąpienia powikłań okołooperacyjnych,  takich jak zespół przewodnienia, krwawienia czy też  spadku ciśnienia krwi oraz  uszkodzenia zwieracza) to operacja laserowa może być wykonana u chorych obciążonych innymi chorobami.  Efektywność lasera zielonego pozwala na leczenie rozrostu gruczołu krokowego jednym zabiegiem, bez względu od jego objętości. Dowodzi temu doświadczenie leczenia pacjentów tym urządzeniem przez ostatnie 5 lat, którzy nie wymagali przeprowadzenia ponownego zabiegu. Oczywiście przed wykonaniem zabiegu niezbędna jest konsultacja u lekarza specjalisty urologa oraz anestezjologa.