Operacja prostaty laserem holmowym

Operacja prostaty laserem holmowym a powrót do zdrowia

Pacjenci cierpiący na przerost prostaty maja do wyboru kilka metod leczenia tej dolegliwości, między innymi jest to operacja prostaty laserem holmowym.

Laserowa operacja prostaty jest metodą mniej obciążającą dla pacjenta niż tradycyjny zabieg chirurgiczny wykonywany przy użyciu skalpela. Bowiem jest mniej inwazyjna i w związku z tym rekonwalescencja po zabiegu trwa o wiele krócej. Przez pewien czas pacjent ma założony cewnik, jednak może stosunkowo szybko wrócić do domu i podjąć zwykle czynności. Co ważne, pacjenci po zabiegach laserowych szybko odzyskują pełną sprawność seksualną i odczuwają większy komfort przy oddawaniu moczu.

Laser zielony i holmowy

Jedną z form leczenia laserowego jest operacja prostaty laserem zielonym. Wykonuje się ją przy łagodnym przeroście prostaty. Polega na usunięciu przerośniętej tkanki gruczołowej przez cewkę moczową za pomocą wiązki laserowej. Przed wykonaniem zabiegu niezbędna jest konsultacja z lekarzem urologiem i anestezjologiem. Bowiem zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Jest to zabieg, który często jest możliwy do wykonania u pacjentów, u których występują przeciwwskazania do innego rodzaju leczenia operacyjnego.
Inną możliwością jest operacja prostaty laserem holmowym. Za pomocą specjalnego urządzenia wprowadzanego do cewki moczowej lekarz jest w stanie kontrolować przebieg operacji. Zbędną tkankę usuwa się za pomocą wiązki laserowej. Operacji takiej nie wykonuje się w narkozie, a jedynie w znieczuleniu od pasa w dół. Natomiast pacjenta standardowo wypisuje się do domu po upływie jednej doby. Przed operacją wymagane jest wykonanie podstawowych badań, takich jak morfologia i USG oraz konsultacja ze specjalistą urologiem.

Bezpieczeństwo

Laserowe usuwanie prostaty rekomenduje się ze względu na bezpieczeństwo, ponieważ oznacza z reguły minimalne ryzyko krwawienia i pozwala na usuwanie sporych zmian. Po zabiegu pacjent szybko dochodzi do sprawności i wraca do normalnego życia. Należy jednak pamiętać, że decyzję o metodzie leczenia zawsze należy podejmować w konsultacji z lekarzem, który bierze pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta i wszelkie przeciwwskazania.